Πρόσβαση χωρίς χρέωση δεδομένων (zerorating) από κινητά δίκτυα, σε ψηφιακές πλατφόρμες που χρησιμοποιεί το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα σχολεία, από την Τετάρτη 8 Απριλίου, έχει εξασφαλίσει η συνεργασία της Υπουργού Παιδείας, Νίκης Κεραμέως, του  Υπουργού Επικρατείας και Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Κυριάκου Πιερρακάκη, της Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Σοφίας Ζαχαράκη, και των παρόχων κινητής τηλεφωνίας της χώρας Cosmote, Vodafone και Wind.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας σχετικά με την, χωρίς χρέωση από κινητά δίκτυα, πρόσβαση σε ψηφιακές πλατφόρμες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς,

Υλοποιώντας ομόφωνη απόφαση της 13ης Ολομέλειας του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Θεσσαλίας που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στις 23 Μαρτίου 2020, και σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, Σας καλούμε στην ενημερωτική διαδικτυακή συνάντηση με γενικό θέμα: «Σχέσεις γονέων παιδιών στις μέρες του ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ», που θα πραγματοποιηθεί σε συνθήκες ζωντανής μετάδοσης στο Youtube την Παρασκευή 10 Απριλίου και ώρες 16:00-18:00.

Προκειμένου να παρακολουθήσετε την ενημερωτική συνάντηση ζωντανά, δεν έχετε παρά να πληκτρολογήσετε την ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση σε ένα φυλλομετρητή, δηλαδή, ένα πρόγραμμα πλοήγησης στο διαδίκτυο:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως οι ομιλίες θα μαγνητοσκοπηθούν και πως αυτή η μαγνητοσκόπηση (το βίντεο) της εκδήλωσης θα είναι διαθέσιμη και μετά το τέλος της πραγματοποίησης της από το κανάλι της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (το αναζητάτε με το όνομα ΠΔΕ Θεσσαλίας) στο YouTube ώστε να μπορέσετε να την παρακολουθήσετε.

(Για να δείτε όλο το έγγραφο κάντε κλικ στον τίτλο του άρθρου και ανοίξτε το συνημμένο pdf)

Η εκπαιδευτική κοινότητα (Καθηγητές, Κηδεμόνες - Γονείς και μαθητές) ενημερώνεται για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Στα συνημμένα αρχεία υπάρχουν τέσσερα (4) ενημερωτικά φυλλάδια της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο τα οποία θα πρέπει να διαβάσετε για να ενημερωθείτε.

Κάντε κλικ στον τίτλο και θα βρείτε τα συνημμένα αρχεία.

Το νέο πρόγραμμα μπορείτε να το δείτε και ως συνημμένο.

Κάντε κλικ στον τίτλο και ανοίξτε το συνημμένο αρχείο.

Tο παρόν πρόγραμμα είναι ένα γενικό πρόγραμμα εξ” αποστάσεως μάθησης και εκπαίδευσης, αφορά όλες τις τάξεις του Γυμνασίου ανεξάρτητα από τον τύπο και τη μορφή τηλεκπαίδευσης που θα επιλέξει ο καθένας διδάσκων.

Η σύγχρονη ή ασύγχρονη τηλεκπαίδευση θα αποφασιστεί σε συνεννόηση των καθηγητών και των μαθητών ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε μαθήματος.

Στην παρούσα δύσκολη περίοδο που διανύουμε προέχει η παιδαγωγική σχέση μαθητή-καθηγητή, η επικοινωνία-επαφή για επανάληψη κι όχι για κάλυψη της ύλης.

Σελίδα 1 από 25

Μεινετε Ενημεροι