Ανακοινώσεις Γενικά Δράσεις Κοινωνικές

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ

Το Γυμνάσιο Οξύνειας με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα Αδέσποτων ζώων, την Πέμπτη 04-04-2024, πραγματοποίησε σχετικές δράσεις.

α) Μέσω  σχολικού περιπάτου με βιωματικό χαρακτήρα προκειμένου να έρθουν σε επαφή με  ζώα του αγρού και

β) Μέσα από σχετικά βίντεο  από τα οποία ενημερώθηκαν οι μαθητές και ευαισθητοποιήθηκαν για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, την ενσυναίσθηση που πρέπει να υπάρχει για κάθε ζωντανό ον, την  αναγνώριση και τον σεβασμό των δικαιωμάτων τους.

Τονίστηκε επίσης ότι η φιλοζωία δεν επιβάλλεται αλλά διδάσκεται και ότι αντιπροσωπεύει την ποιότητα και το επίπεδο πολιτισμού ενός λαού και μιας χώρας. Τέλος, δόθηκε έμφαση στο γεγονός ότι τα ζώα αξίζουν ηθική αντιμετώπιση, δεν είναι αντικείμενα, έχουν ανάγκες και δεν είναι εδώ για μας αλλά είναι εδώ με μας.