Ανακοινώσεις Γενικά Δράσεις Κοινωνικές Πολιτιστικές

Παρακολούθηση δράσης / παρέμβασης Αγωγής Υγείας στο πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Μετεώρων

Ύστερα από πρόταση του Διευθυντή του Γυμνασίου, την Πέμπτη 18/5/2023 το σχολείο μας επισκέφτηκε το πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Μετεώρων για να παρακολουθήσει τη δράση “Εθισμός στο διαδίκτυο – Εκφοβισμός στον φυσικό και διαδικτυακό χώρο”. Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια εφαρμογής Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας από το Κέντρο Υγείας Καλαμπάκας σε συνεργασία με την 5η Υγειονομική Περιφέρεια Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας και το Δήμο Μετεώρων και συγκεκριμένα υλοποιήθηκε από την κ. Παπαχρήστου Χρυσούλα – παιδίατρο και την κ. Λάσδα Μαρία – νοσηλεύτρια. Σκοπός της δράσης ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών για το συγκεκριμένο θέμα που λαμβάνει καθημερινά όλο και μεγαλύτερες διαστάσεις.