Ανακοινώσεις Δράσεις

Ενημέρωση μαθητών του Γυμνασίου Οξύνειας για τις πρώτες βοήθειες

Τη Δευτέρα 7/11/2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση για την παροχή πρώτων βοηθειών.

Η πρόσκληση του Γυμνασίου μας προς το τμήμα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού στα Τρίκαλα έγινε αποδεκτή και προσήλθε στον χώρο του σχολείου μας η νοσηλεύτρια – εκπαιδεύτρια κυρία Ελένη Γιοβανοπούλου. Στόχος της δράσης ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές για τη σημασία της γνώσης παροχής πρώτων βοηθειών και τον τρόπο αντίδρασης σε περίπτωση που η ζωή κάποιου ατόμου βρίσκεται σε κίνδυνο. Τονίστηκε ότι οι πρώτες βοήθειες διαπνέονται από την επιθυμία να είμαστε χρήσιμοι στους άλλους. Η καλή μας διάθεση και η αγάπη που έχουμε για κάποιον δεν είναι αρκετά για να τον σώσουν. Χρειάζεται γνώση και κατάλληλη εκπαίδευση για να είμαστε χρήσιμοι. Έτσι, λοιπόν, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη θέση ανάνηψης, την αντιμετώπιση πνιγμονής, διαφόρων πληγών, ρινικής αιμορραγίας, λιποθυμικών επεισοδίων και φυσικά την κλήση έκτακτης ανάγκης. Συνειδητοποίησαν πως η πορεία ενός θύματος θα εξαρτηθεί από το κατά πόσο αυτός που βρίσκεται δίπλα του γνωρίζει τι πρέπει να κάνει ή τι να μην κάνει.

Η συμμετοχή στη δράση είχε βιωματικό χαρακτήρα και το ενδιαφέρον υπήρξε αμείωτο καθ’ όλη τη διάρκειά της.