Γενικά Δράσεις

Ενημέρωση μαθητών του Γυμνασίου Οξύνειας για τις πρώτες βοήθειες

Την Δευτέρα 22/11/2021 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση για την παροχή πρώτων βοηθειών.

Η πρόσκληση του Γυμνασίου μας προς το τμήμα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού στα Τρίκαλα έγινε αποδεκτή και προσήλθε στο χώρο του σχολείου μας η νοσηλεύτρια – εκπαιδεύτρια κα Ελένη Γιοβανοπούλου. Στόχος της δράσης αυτής ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές για τη σημασία της γνώσης παροχής των πρώτων βοηθειών και τον τρόπο αντίδρασης σε περίπτωση που η ζωή κάποιου ατόμου βρίσκεται σε κίνδυνο.

Επίσης, ενημερώθηκαν για την κλήση έκτακτης ανάγκης, τη θέση ανάνηψης και την αντιμετώπιση περιστατικού πνιγμού από ξένο σώμα. Οι μαθητές εξασκήθηκαν στην παροχή πρώτων βοηθειών και στην αναζήτηση βοήθειας από ειδικούς.