Δραστηριότητες

Διαδικασία καθαρισμού και εφαρμογής απολυμαντικών σε επιφάνειες και εξοπλισμό στα σχολεία

Το έγγραφο σε μορφή pdf

Οδηγίες για τον περιβαλλοντικό καθαρισμό μη Υγειονομικών Μονάδων που πιθανόν έχουν εκτεθεί στον ιό SARS-COV-2

Το έγγραφο σε μορφή pdf

Τι πρέπει να γνωρίζω για να προστατεύσω τον εαυτό μου και το σχολείο μου

Σενάρια για άσκηση - Πως διαχειριζόμαστε στο σχολείο τον COVID 19

Το έγγραφο σε μορφή pdf

Λίστες ελέγχου για εκπαιδευτικούς, γονείς και κηδεμόνες, μαθητές/τριες

Λίστα ελέγχου για εκπαιδευτικούς (pdf)
Λίστα ελέγχου για γονείς και κηδεμόνες (pdf)
Λίστα ελέγχου για μαθητές/τριες (pdf)

Ψυχολογική ενημέρωση παιδιών (πώς θα πρέπει να μιλάω στους εφήβους & συμβουλές ενδυνάμωσης)

Συμβουλές για γονείς και εκπαιδευτικούς (pdf)
Συμβουλές προς εκπαιδευτικούς για την ενδυνάμωση και αποφόρτιση των εφήβων (pdf)

8. Αφίσες για πλύσιμο χεριών

Αφίσα 1
Αφίσα 2

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, σε συνεργασία με την 2η Υγειονομική Περιφέρεια Πειραιώς και Αιγαίου και το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ "Στρατηγικές Αναπτυξιακής και Εφηβικής Υγείας" σας προσκαλούν σε διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση με θέμα: «Παιδιά και 'Εφηβοι στις μέρες του #ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ: Ενημέρωση για την πανδημία του COVID 19», που θα πραγμοποιηθεί σε συνθήκες ζωντανής μετάδοσης στο youtube την Τετάρτη 29 Απριλίουν 2020 και ώρες 18:30-20:00. Προκειμένου να παρακολουθήσετε την ενημερωτική συνάντηση ζωντανά, ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://youtube/Yl5cleb5cio

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα κάντε κλικ στον τίτλο του άρθρου και ανοίξτε το συνημμένο αρχείο.

Πρόσβαση χωρίς χρέωση δεδομένων (zerorating) από κινητά δίκτυα, σε ψηφιακές πλατφόρμες που χρησιμοποιεί το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα σχολεία, από την Τετάρτη 8 Απριλίου, έχει εξασφαλίσει η συνεργασία της Υπουργού Παιδείας, Νίκης Κεραμέως, του  Υπουργού Επικρατείας και Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Κυριάκου Πιερρακάκη, της Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Σοφίας Ζαχαράκη, και των παρόχων κινητής τηλεφωνίας της χώρας Cosmote, Vodafone και Wind.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας σχετικά με την, χωρίς χρέωση από κινητά δίκτυα, πρόσβαση σε ψηφιακές πλατφόρμες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς,

Υλοποιώντας ομόφωνη απόφαση της 13ης Ολομέλειας του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Θεσσαλίας που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στις 23 Μαρτίου 2020, και σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, Σας καλούμε στην ενημερωτική διαδικτυακή συνάντηση με γενικό θέμα: «Σχέσεις γονέων παιδιών στις μέρες του ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ», που θα πραγματοποιηθεί σε συνθήκες ζωντανής μετάδοσης στο Youtube την Παρασκευή 10 Απριλίου και ώρες 16:00-18:00.

Προκειμένου να παρακολουθήσετε την ενημερωτική συνάντηση ζωντανά, δεν έχετε παρά να πληκτρολογήσετε την ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση σε ένα φυλλομετρητή, δηλαδή, ένα πρόγραμμα πλοήγησης στο διαδίκτυο:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως οι ομιλίες θα μαγνητοσκοπηθούν και πως αυτή η μαγνητοσκόπηση (το βίντεο) της εκδήλωσης θα είναι διαθέσιμη και μετά το τέλος της πραγματοποίησης της από το κανάλι της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (το αναζητάτε με το όνομα ΠΔΕ Θεσσαλίας) στο YouTube ώστε να μπορέσετε να την παρακολουθήσετε.

(Για να δείτε όλο το έγγραφο κάντε κλικ στον τίτλο του άρθρου και ανοίξτε το συνημμένο pdf)

Σελίδα 1 από 20

Μεινετε Ενημεροι