Δραστηριότητες

Ο Αγιασμός για την έναρξη της καινούργιας σχολικής χρονιάς του Νηπιαγωγείου, Δημοτικού σχολείου και Γυμνασίου Οξύνειας θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11-09-2019 στις 09:00 στο προαύλιο των σχολείων.

Όλοι οι μαθητές του Γυμνασίου Οξύνειας συμμετείχαμε στο 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που έγινε στα Τρίκαλα την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019 και παρουσιάσαμε μία εργασία, τοπικού ενδιαφέροντος, με θέμα: «Το τρένο που δεν σφύριξε».

Η ιδέα αυτή ανήκει στον Διευθυντή του σχολείου μας, κ. Χύτα Κωνσταντίνο και υλοποιήθηκε με τη βοήθεια της καθηγήτριας Πληροφορικής κ. Ζιάκα Ιωάννα.

Επιθυμία όλων μας, μαθητών και καθηγητών ήταν να ασχοληθούμε με ένα θέμα που να αφορά τον τόπο όπου ζούμε. Στην περιοχή μας, είναι εμφανή τα απομεινάρια αυτής της σιδηροδρομικής γραμμής καθώς και τα μισογκρεμισμένα κτίρια των σταθμών που είχαν κατασκευαστεί για το έργο αυτό.

Για τη δημιουργία της παρουσίασης χρησιμοποιήσαμε το πρόγραμμα power point όπου παρουσιάσαμε την ιστορία κατασκευής και εγκατάλειψης της γραμμής, φωτογραφίες των σιδηροδρομικών σταθμών και των εργασιών που έγιναν στην διάνοιξη σηράγγων και τοποθέτησης των σιδηρογραμμών.

Επίσης, αξιοποιήσαμε την εφαρμογή Google Earth για να δούμε τα ίχνη της γραμμής καθώς και το πρόγραμμα VideoPad για να επεξεργαστούμε ένα μεγάλης διάρκειας βίντεο με τις σήραγγες που υπάρχουν μετά την Καλαμπάκα.

Κλείσαμε την συμμετοχή μας με την ευχή, αυτό το έργο που είναι χρήσιμο και απαραίτητο στην περιοχή μας, να κατασκευαστεί και να ακούσουμε κάποτε το τρένο να σφυρίζει!!!!

Οι μαθητές του Γυμνασίου Οξύνειας

Από την Πέμπτη 04 μέχρι το Σάββατο 06 Απριλίου 2019 πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο νησί των Φαιάκων.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στη γραφική πόλη της Κέρκυρας, επισκέφτηκαν τον Ιερό Ναό του Αγίου Σπυρίδωνα και της Παναγίας των Βλαχερνών, ξεναγήθηκαν στο Αχίλλειον, στο Μουσείο Ασιατικής Τέχνης, στο Μουσείο Χαρτονομισμάτων και στο Παλαιό Φρούριο του νησιού με τον Ναό του Αγίου Γεωργίου και το Ιόνιο Πανεπιστήμιο.

Μία μαγευτική διαδρομή στην Ιστορία, στις τέχνες και στον πολιτισμό του Νησιού.

Το Γυμνάσιο Οξύνειας συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις της επετείου της 25ης Μαρτίου 1821

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την άψογη συμπεριφορά τους.

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για πραγματοποίηση σχολικής
εκδρομής- Μετακίνησης.

Παρακαλούμε όσα ταξιδιωτικά γραφεία επιθυμούν να εκδηλώσουν ενδιαφέρον και να υποβάλλουν τις προσφορές τους σχετικά με την εκδρομή-Μετακίνηση του Σχολείου μας.
Η προσφορά κατατίθεται κλειστή στο Σχολείο.
Με κάθε προσφορά κατατίθεται από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και Υπεύθυνη Δήλωση ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
1 ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΞΥΝΕΙΑΣ
2 ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ - ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑ
ΑΠΟ 04/04/2019 ΕΩΣ 06/04/2019
3 ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜ. ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ Εντός Ελλάδος, μαθητές από: 7 έως: 7
Αριθμός συνοδών μαζί με αρχηγό: 2
4 ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ/Α ΜΕΣΟ/Α – ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ Λεωφορείο (ΜΙΝΙ BUS) - πλοίο
5 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΟΣ 3* ή4*. Απαιτείται όνομα ξενοδοχείου.
Δωμάτια Δίκλινα, τρίκλινα ή τετράκλινα
21.00 μ.μ. Άφιξη στο σχολείο
ΤΑΞΙΔIΩΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ
7 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ ΝΑΙ
8 ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ ΕΞΟΔΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ Η΄ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΝΑΙ
9 ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΝΑΙ
10 ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΑΝΑ ΜΑΘΗΤΗ ΝΑΙ
11 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΟΣ ΝΑΙ
12 ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ Οι προσφορές πρέπει να κατατίθενται στο Σχολείο.
Μαζί με την προσφορά πρέπει να κατατίθεται απαραίτητα και Υπεύθυνη Δήλωση ότι διαθέτετε ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
Το λεωφορείο και ο οδηγός θα είναι στην διάθεση της εκδρομικής ομάδας συνεχώς για όσες μετακινήσεις
προκύψουν.Να ληφθεί μέριμνα για τις βραδινές μετακινήσεις (διαθέσιμα λεωφορεία – οδηγοί)
13 ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ
Λήξη: Παρασκευή 15/03/2019, 24ωρη ώρα: 12:00